Ko un kāpēc ziedo? Četri pieredzes stāsti no visas Latvijas

om

 

Janvārī labdarības veikali “Otrā elpa” aicina ziedot sev liekās mantas, nosūtot tās uz “Otro elpu” bez maksas ar “Omniva” pakomātiem. Kampaņas divās nedēļās pieteikti jau vairāk kā 2000 bezmaksas sūtījumu kodu un saņemtas vairāk kā 4 tonnas paciņu. Savu ziedojumu sūtījusi arī skolotāja Arita Strode-Kļaviņa no Jelgavas, māksliniece Ilze Tigule no Cēsīm, dzejniece Ligija Purinaša no Rēzeknes un NVO aktīviste Justīne Širina no Ventspils.

Ziedo apģērbu, grāmatas un arī savu laiku

“Ziedoju pāris reizes gadā – bērnu un savas drēbes, reizēm arī apavus un aksesuārus, retāk grāmatas,” teic skolotāja Arita. Apģērbu un grāmatas ziedo arī Ilze, “pirmā roka” gan tiek dota tuvākajiem: “Ziedoju reti, jo parasti tas, kas vairs nav aktuāls, atrod mājas draugu un paziņu lokā.” Ziedošana var būt arī intīms process, kas nav izceļams publiski. “Es ik pa laikam kaut ko noziedoju, bet es arī neteiktu, ka daru to ļoti atklāti un publiski. Man liekas, labdarībai ne vienmēr ir jābūt apzīmogotai ar tavu īsto vārdu un uzvārdu,” uzsver Ligija.

Ziedot var arī ne tikai mantas vai naudu, bet arī laiku. “Mantiski ziedoju neregulāri, jo ikdienā vairāk nodarbojos ar brīvprātīgo darbu, cenšoties atbalstu sniegt ar savu laiku un prasmēm. Tāpat mēdzu ziedot naudu NVO, lai atbalstītu kādu ideju vai projektu. Mantas ziedoju tad, kad ir ko ziedot, piemēram, ir iekrājies kas lieks, kas pašai vairs nav nepieciešamas, bet kādam citam tās vēl varētu labi kalpot.”

Meklē lietoto, lai dotu tam otru dzīvi

“Kad iepērkos labdarības veikalos, es parasti meklēju traukus vai arī rotaslietas, kuras izjaukt, pārtaisīt un tādejādi iedot tām otro dzīvi,” teic Ilze, kuras mākslas projektos nereti parādās jau reiz lietotas lietas. Ja labdarības veikali būtu māju tuvumā, tajos biežāk iegrieztos arī Arita: “Zinu, ka tur preces rotē visai bieži. Parasti meklēju interesantas lietas, drēbes, aksesuārus, sev un bērniem, arī rotaļlietas. Skatos, kas ir labā stāvoklī. Mēdz būt arī jaunas lietas.”

Ar “Otro elpu” Justīnei un Ligijai saistās īpašas atmiņas. “Man vienmēr ir patikusi “Otrā elpa”, jo tajā kaut kā parasti vienmēr ir sanācis atrast dažādas “pērles” un tur ir jauka atmosfēra,” uzsver Justīne. “Ar “Otro Elpu” iepazinos laikā, kad vēl mācījos vidusskolā, liekas, ap 2009. gadu, un tā joprojām  Rīgā ir tā vieta, kurp es dodos medīt grāmatas un visādas citādas lietiņas,” atzīst Ligija un cer, ka labdarības veikalu virziens kaut kad attīstīsies arī Latgales reģionā. 

Nezinām, kad pašiem vajadzēs palīdzību

Kāpēc ziedot labas mantas, ja tās varētu arī pārdot? Justīne to skaidro tā: “Man ir cilvēcīgs slinkums nodarboties ar mantu tirgošanu kaut kādos portālos vai sociālajos medijos, vieglāk ir visu, ko vēlos kādam atdot, salikt paciņā un nodot kādai labdarības iestādei, kur zinu, ka tas nonāks pie tiem, kam tas ir vairāk nepieciešams.” Ziedošana dod arī lielāku gandarījumu, teic Arita: “Es ticu, ka labais vairo labo, tāpēc gan ziedoju lietas, gan ar mazumiņu atbalstu finansiāli tos, kam klājas grūtāk. Vieglāk ir sašķirot lietas un daļu nodot draugu bērniem, daļu labdarībai. Gandarījums noteikti ir lielāks!”

“Labu darot, svarīga ir nesavtība un apzinātība, lai tas nav “lāča pakalpojums”,” uz riskiem vērš uzmanību Ilze. Viņasprāt, pērkot daudz lietu atkal un atkal un visu laiku tīrot skapi noziedojot, lai būtu vieta jaunām lietām, arī nav “prāta darbs”. “Mēs visas savas iedomātās vai īstās bagātības nesakrāsim, tāpēc varbūt labāk lietu vietā krāt sajūtas, tostarp tās sajūtas, ko sniedz tāds dāvināšanas, došanas prieks! Pat ja tas nāk caur pakomātu,” piedalīties akcijā aicina Ligija.

Janvārī sūti ziedojumus bez maksas

Lai nosūtītu savu ziedojumu, interesentiem jāapmeklē “Omniva” mājas lapas sadaļa https://www.omniva.lv/mums/kampanas un jāaizpilda tajā esošā forma, norādot savu kontaktinformāciju. Uz norādīto e-pasta adresi līdz 2 darbadienu laikā tiks nosūtīts bezmaksas pakomāta sūtījuma numurs. Visi ziedojumi sākotnēji tiks nogādāti “Omniva” noliktavā un tālāk nodoti labdarības organizācijai “Otrā elpa”.

IMG-20230119-WA0017

About Author

Connect with Me: