Atskats – “Sociālā uzņēmējdarbība: kas tas ir un vai man tas der?”
by Otrā Elpa 2017. gada 17. oktobrisCeturtdien, 12. oktobrī, piedalījāmies Kurzemes NVO atbalsta centra rīkotajā seminārā “Sociālā uzņēmējdarbība: kas tas ir un vai man tas der?” Kuldīgā, kurā pulcējās apmeklētāji, pārstāvot 30 esošas nevalstiskās organizācijas Kurzemē un, cerams, arī vairākus sociālos uzņēmumus, kuri tiks dibināti nākotnē.
Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas direktore Madara Ūlande iepazīstināja ar sociālās uzņēmējdarbības būtību, labās prakses piemēriem Latvijā un pasaulē, kā arī praktiskiem sociālā uzņēmuma dibināšanas un darbības apsvērumiem un iespējamo atbalstu. Zīmīgi tas, ka neilgi pirms semināra sākuma Saeima galīgā lasījumā pieņēma Sociālā uzņēmēja likumu, tādēļ daudzi no līdz šim teorētiskajiem aspektiem nu jau kļuvuši par diezgan reāliem.
Ar pieredzes stāstiem seminārā līdzās “Otrajai elpai” dalījās sociālās uzņēmējdarbības vēstnieces Liepājā Tatjana Tarasova un Jana Petrenko, kuras pārstāv gan biedrību “Karosta Kids”, gan jaundibināto sociālo uzņēmumu SIA “Tanyta”. Šis uzņēmums nodarbojas ar rokām darinātu taktilo grāmatiņu ražošanu un tirdzniecību, un tas ir pirmais SIA, kas dibināts jau pirms Sociālā uzņēmēja likuma pieņemšanas, statūtos ietverot jaunā likuma nostādnes attiecībā uz sociālā uzņēmuma definīciju. Gan biedrība, gan SIA ”Tanyta” darbojas, lai atbalstītu bērnus un jauniešus no riska grupām, seniorus un cilvēkus ar invaliditāti. Biedrības mērķi paredz ne vien sniegt materiālu atbalstu, bet arī iesaistīt nodarbinātībā un nodrošināt praktiskas dzīves iemaņas.
Ar savu pieredzes stāstu par sociālo uzņēmējdarbību mazumtirdzniecības un veselīgas ēdināšanas jomā dalījās arī sociālās uzņēmējdarbības vēstniece Krista Lapiņa, pārstāvot radošo telpu “Ideju bode” Liepājā. Viens no radošās telpas sociālajiem mērķiem ir Jaunliepājas tēla uzlabošana un popularizēšana, kā arī liela daļa uzņēmuma darbības risinās par un ap veselīga uztura un dzīvesveida, vietējo ražotāju atbalsta veicināšanu.
Pasākuma gaitā gan caur runātāju prezentācijām, gan dalībnieku jautājumiem un atbildēm tika noskaidrota sociālās uzņēmējdarbības loģika un nepieciešamība, kā arī kliedēti izplatīti mīti par sociālā uzņēmuma darbinieku algām, valsts atbalsta iespējām šobrīd un nākotnē, juridiskiem jautājumiem un praktiskiem sarežģījumiem, piemēram, saskarsmē ar valsts dienestiem. Dalībnieki guva pilnīgāku priekšstatu par sociālās uzņēmējdarbības principiem un izpratni par to, vai tas ir virziens, kurā viņi vēlas un var doties ar savām esošajām organizācijām vai idejām.