Kā izvēlēties, ko lasīt un kuru grāmatu iegādāties?

grāmatu_izvēle

5 minūtes stāvēt pie grāmatu plaukta un nedaudz jau izmisumā sev vaicāt “ko es gribu lasīt?”. Mūsu dzīvēs ir daudz brīži, kurus vēlētos papildināt ar labu lasāmvielu. Bet kā atrast to īsto un vienīgo, tieši šajā brīdī iederīgo grāmatu? Kā nenojukt lielajā grāmatnīcu, bibliotēku, e-grāmatu un lietoto preču veikalu grāmatu plaukta piedāvājumā? Mēs esam apkopojuši dažus ieteikumus, kuri varētu atvieglot nākamo “ko man lasīt?” izvēli.

1. Gadījumā, ja grāmatas vēlies iegādāties pie mums – ja tu zini kāds žanrs tev patīk, vai zini žanru, kuru vēlies iepazīt, tad meklē sev tīkamo mūsu piedāvātajās grāmatu plauktu sadaļās. Pie mums atradīsi šādus klasifikatorus. Katrā no mūsu veikaliem tie var nedaudz atšķirties, bet cenšamies grāmatas izvietot tā, lai tev un arī mums būtu pēc iespējas vieglāk orientēties piedāvājumā.

 

2. Ja tu nezini, kāds žanrs Tev patīk, tad uzdod sev jautājumus un vadies pēc emocijām:

• Ja vēlies lasāmvielu, kura “pakavē” tev laiku un izraisa emocionālus piedzīvojumus un/vai pārdzīvojumus, tad visticamāk, tev vajadzētu izvēlēties kādu no prozas darbiem – romāns, stāsts, novele, pasaka vai eseja.
• Cik daudz laika tu vēlētos veltīt šai lasāmvielai? Vai ir kaut kas, ko tu ļoti vēlies “redzēt” grāmatā – vēlos, lai galvenais personāžs ir sieviete, vai tieši pretēji – nevēlos, lai grāmatā būtu apspēlētas tēva un dēla attiecības?
• Varbūt tu vēlies izziņas literatūru literatūra– vispopulārākās šāda tipa grāmatas ir biogrāfijas un vēstures grāmatas. Tajā pašā laikā šīs grāmatas var fokusēties uz kādas jomas izpēti. Un šeit jau ir vieglāk – vai ir kāda joma, par kuru tu vēlētos vairāk uzzināt? Vai vēlies uzzināt par kino, vai ir kāds noteikts laika posms, valsts, persona?

 

3. Katra ziņā , pirms grāmatas iegādes, iesakām tomēr atrast kādu klusāku stūrīti un iepazīties ar grāmatas saturu. Izlasīt aprakstu, palasīt pirmās lapaspuses, lai saprastu, vai patīk autora rakstības stils. Ja grāmata jau pirmajās tās lapās neieinteresē un neaizrauj, visticamāk, ka pārējā grāmata arī to nepaveiks.

 

4. Lai gan mūsu kolektīvā ir cilvēki, kuriem ir pieredze strādājot ar grāmatām, ne vienmēr šie cilvēki būs pieejami un spēs palīdzēt ar mīļākās grāmatas atrašanu, ja īsti nezināt, ko meklējat. Tāpēc labam treniņam ieteiktu aizstaigāt līdz tuvāk esošajai bibliotēkai, lai kopā ar bibliotekāri, kura ir īsta grāmatu burve, pameklētu, kādas grāmatas tev varētu patikt.
5. Nemēri vīru pēc tā cepures – nevērtē grāmatu pēc tās vāka bildes un nosaukuma fonta. Iespējams lapaspusēs slēpjas kāds tiešām aizraujošs stāstījums, bet mākslinieks to ir redzējis nedaudz citādāk. Kā arī, grāmatas biezums ir atkarīgs no fonta un atstarpju lieluma. Nenobīsties no biezām grāmatām!

 

6. Draugi un ģimene – vienmēr var palūgt saviem tuvākajiem cilvēkiem ieteikt kādu lasāmvielu. Tas ne vienmēr izrādīsies tas, ko meklēsiet, bet tie ir cilvēki ar kuriem tev saskan ikdienas gaitās, tāpēc ir liela iespēja, ka saskanēs arī grāmatu lasīšanas gaumes.

 

7. Nejaušība. Reizēm ir tā, ka vienkārši esi uz pareizā dzīves viļņa, pieej pie grāmatu plaukta un pārāk dziļi neanalizējot atrodi ko pavisam svaigu, jaunu, vēl nemēģinātu. Man šis gadās ārkārtīgi reti, bet, kad sanāk, brīnišķīgi paplašina apvāršņus. /Elgas Sīles ieteikums/

 

8. Bet, ja nekas no šī tev nenoder, un vēlies, lai kāds šo grūto izvēli veiktu tavā vietā, ir pieejami vairāki saraksti ar grāmatām, kuras būtu vērts izlasīt. Šeit tikai daži no tiem:

About Author

Connect with Me: